Przeskocz do treści

Wiejskie osady

Przebywanie na wsi daje osobom niepełnosprawnym intelektualnie szansę na wykonywanie prostych prac gospodarczych. Przy obsłudze zwierząt, w pracy w sadzie czy warzywniku mogą być rzeczywiście potrzebni i realnie efektywni.

Gospodarstwa w których osoby niepełnosprawne żyją i pracują to pomysł od lat realizowany na całym świecie. W naszym (Pomorskim) województwie znajduje się chyba jedna z najbardziej znanych tego typu inicjatyw w Polsce - Osada Burego Misia http://www.buremisie.org.pl/osada.htm . Pod Krakowem funkcjonuje Farma Życia dla osób autystycznych http://www.farma.org.pl/ , w Sopocie Fundacja Dom Rain Mana http://www.domrainmana.pl/ zbiera środki na budowę swojego ośrodka na wsi.

Najbardziej znane wiejskie ośrodki dla osób niepełnosprawnych są miejscami gdzie religia odgrywa ważna rolę. Wiele chrześcijańskich, głównie katolickich wspólnot L'Arche http://www.larche.org.pl  założonych przez Jeana Vaniera mieści się na wsi, podobnie jak inspirowane pedagogiką  Rudolfa Steinera  Camphille http://www.camphill.org/.

W Polsce istnieje kilka wspólnot Arki http://tygodnik.onet.pl/32,0,68334,1,artykul.html oraz jedna wspólnota odwołująca sie do tradycji camphillowskiej.