Przeskocz do treści

Farma Edukacji Terapii Aktywizacji

Nasza farma, wieś Trzebiatkowa

Wyjazdy usamodzielniające
Osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą mieć trudności z zagospodarowywaniem sobie czasu wolnego. Dlatego też ZADBA i ZSS nr 5 organizuje od kilku lat wyjazdy aktywizująco-usamodzielniające na wieś gdzie nasi podopieczni mogą spróbować swoich sił przy pracy ze zwierzętami, w ogrodzie i w lesie.

Nasze kury
Zielononóżka kuropatwiana wyodrębniona została jako rasa w końcu ubiegłego stulecia (tzw. kury galicyjskie). Kury tej rasy charakteryzuje lekka budowa ciała, szare upierzenie i jasnozielone skoki. Są to kury w typie ogólnoużytkowym, doskonale przystosowane do chowu przyzagrodowego ze względu na dużą wytrzymałość na niskie temperatury i choroby, bardzo dobrze rozwiniętą umiejętność poszukiwania pokarmu, szybkie opierzanie się i silny instynkt kwoczenia. Jaja zielononóżki charakteryzują się obniżonym poziomem cholesterolu w żółtku - unikalna cecha uwarunkowana genetyczni.

Cała rodzina w komplecie

Nasze Dexterki
Pierwsze zapiski o tej najmniejszej rasie europejskiego bydła datuje się na 1776 rok. Rasa Dexter pochodzi z Południowo-Zachodniej części Irlandii i podobnie jak bydło rasy Kerry wywodzi się z czarnego bydła starożytnych Celtów. Nazwa rasy wzięła się od nazwiska przedstawiciela Lorda Howarden z Tipperary, pana Dextera, który dostał od swego przełożonego zadanie skompletowania stada z najlepszych przedstawicieli górskich krów regionu. Swój oficjalny podbój Europy zaczęła dexterka od Anglii kiedy to na Królewskim pokazie rolniczym w Norwich w 1886 roku pokazano ją po raz pierwszy.
Prawdopodobnie jednak zdobywanie świata te ,,małe czarne’’(ale nie tylko) zaczęły już wcześniej, ze względu na wielkość, spokojny charakter, zdrowotność i małe wymagania, wożono je na żaglowcach w celu zapewnianie sobie na statkach świeżego mleka i mięsa. Niektórzy badacze przedstawiają hipotezę, że rasa Dexter ma swój udział w genach najdroższej rasy bydła na świecie, japońskiej Wagyu. Pierwsze dexterki przywieziono do Australii pod koniec XIX wieku. Do USA i Kanady dotarły w 1905, w których do dziś działają związki hodowców tej rasy.
Do RPA przywieziono je w 1917, następnie rozprzestrzeniły się na kraje sąsiednie. W latach ’50 zwiększono ich import do RPA ze względu na wzrost ceny wełny. Okazało się, że dexterki są znakomitymi matkami zastępczymi dla osieroconych jagniąt, karmiąc po kilka jednocześnie dawały szanse na przeżycie w okresie klęski suszy. Dzisiaj rasa dexter obecna jest oprócz Wielkiej Brytanii w Danii, Szwecji, Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, RPA. W Polsce jest ich zaledwie kilkanaście sztuk. W tym kilka na naszej farmie.

Nasze konie
Pierwsze konie które zamieszkały na farmie to ,,emeryci'' pracujący wcześniej przy zajęciach hipoterapii na sopockim hipodromie. Mając problemy zdrowotne nie mogły stać w stajni (chroniczny kaszel). Dziś dzięki nieustannemu przebywaniu na świeżym powietrzu czują się znacznie lepiej i od czasu do czasu możemy z nich korzystać zarówno pod siodłem jak i w bryczce oraz przy drobnych pracach polowych.