Nasze projekty


Opos w akcji
Opos w akcji

Dogoterapia "Mój przyjaciel pies"- rehabilitacja, integracja.

  Dogoterapia to terapia kontaktowa z udziałem psów. Jest metodą  wspierającą rozwój ruchowy, poznawczy i społeczny dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów, w  grupach  oraz indywidualnie w zależności od możliwości i potrzeb dzieci. Podczas kontaktu z psem dziecko jest naturalne i szczere przez co nie boi się okazywać uczuć. Dogoterapia ma wpływ na przełamanie lęku, daje dzieciom poczucie sprawczości i podnosi ich samoocenę. Dzięki naszemu projektowi od 3 lat dzieci i młodzież z ZSS nr 5 może korzystać z tego typu zajęć.

 

Obozy rehabilitacyjne

Wyjazdy dzieci na  turnusy rehabilitacyjne.Wyjeżdżamy do Przebrna, które ustuowane jest między Sztutowem a Krynicą Morską. Dzieci odpoczywają w domku na łonie pięknej natury, w ciszy nad cudownym morzem blisko Zalewu Wiślanego.
Na miejscu dzieci korzystają min. z codziennych spacerów po lesie, brzegiem morza, z zabaw linowych, zabaw w podchody. Atrakcją jest rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, odwiedziny w "Małym zoo", codzienne wieczorne świecowisko. Dzieci uczą się różnych gier, zabaw, pląsów a przede wszystkim samodzielności.

 

Wyjazdy usamodzielniające

To jedna z form aktywizacji naszych podopiecznych. Wyjazdy są organizowane w ciągu całego roku szkolnego.

Zabawy integracyjne w wodzie

Od 8 lat organizujemy zawody pływackie w formie wspólnej zabawy na basenie w której biorą udział dzieci niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, dzieci z programu wczesnego wspomaganie oraz dzieci ze  szkół sopockich. Celem naszej dorocznej imprezy jest integracja osób niepełnosprawnych, rozwijanie aktywności sportowej, popularyzacja pływania, nawiązywanie przyjaźni.

 

 Projekt ,,Dzieci i konie''

realizowany jest przez nasze stowarzyszenie od 2001 roku  na terenie sopockiego hipodromu. W ramach programu prowadzimy zajęcia rekreacyjnej jazdy konnej dla dzieci ze świetlic terapeutycznych sopockich szkół podstawowych. Dzięki projektowi utrzymywane są również konie do zajęć hipoterapii prowadzonej przy Zespole Szkół Specjalnych nr 5. W zależności od roku regularnie  z bezpłatnych zajęć hipoterapii korzysta od 40 do 60 osób rocznie. Część prac gospodarczych przy koniach wykonują uczniowie Szkoły Przysposobienia do Pracy, którzy w ramach zajęć dbają o czystość boksów i stajni oraz zajmują się pielęgnacją koni.

wczesne wspomaganie - hipoterapia
wczesne wspomaganie - hipoterapia

 

Wczesne Wspomaganie

W czesne wspomaganie zainicjowane zostało przez ZADBĘ. Obecnie prowadzone jest w ramach ZSSnr 5.

Korzystać z nich mogą dzieci do lat 6 potrzebujące dodatkowej stymulacji rozwoju. Oferta przeznaczona jest jedynie dla dzieci  zameldowanych na terenie Sopotu i posiadających skierowanie z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Projekt  "Muzyczno - teatralne wędrówki... "

realizujemy już po raz siódmy.  Dzieci i młodzież niepełnosprawna poprzez swoje ograniczenia ma znacznie utrudnioną możliwość korzystania z dóbr kultury. Chcemy przezwyciężyć te utrudnienia poprzez wyjścia do  trójmiejskich teatrów. Umożliwiamy również  kontakt z muzyką i teatrem na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 5, poprzez realizowanie  dydaktycznych koncertów i przedstawień. Od lat udowadniamy, że mimo pewnych ograniczeń osoby niepełnosprawne mogą być partnerami w twórczym uczestniczeniu w różnych sferach życia społecznego. 
 

Festyny integracyjne

Od szesciu lat stałym elementem corocznych imprez w Zespole Szkół Specjalnych nr 5. są organizowane przez nasze Stowarzyszenie festyny integracyjne. Co roku imprezie patronuje nowy temat (ekologia, zdrowe żywienie, sport). Dzięki tym spotkaniom dzieci i młodzież z Sopotu  ma okazję

spędzić czas na wspólnej zabawie ze swoimi niepełnosprawnymi rówieśnikami.  Konkursy, gry zespołowe, przedstawienia, wspólny posiłek, to wszystko powoduje, że zwiększają  się szanse na wzajemne poznanie.