Farma Edukacji Terapii Aktywizacji


Nasza farma, wieś Trzebiatkowa
Nasza farma, wieś Trzebiatkowa

Wyjazdy usamodzielniające

Osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą mieć trudności z zagospodarowywaniem sobie czasu wolnego. Dlatego też ZADBA i ZSS nr 5 organizuje od kilku lat wyjazdy aktywizująco-usamodzielniające na wieś gdzie nasi podopieczni mogą spróbować swoich sił przy  pracy ze  zwierzętami, w ogrodzie i w lesie. 

Nasze kury

Zielononóżka kuropatwiana
wyodrębniona została jako rasa w końcu ubiegłego stulecia (tzw. kury galicyjskie). Kury tej rasy charakteryzuje lekka budowa ciała, szare upierzenie i jasnozielone skoki. Są to kury w typie ogólnoużytkowym, doskonale przystosowane do chowu przyzagrodowego ze względu na dużą wytrzymałość na niskie temperatury i choroby, bardzo dobrze rozwiniętą umiejętność poszukiwania pokarmu, szybkie opierzanie się i silny instynkt kwoczenia. Jaja zielononóżki charakteryzują się obniżonym poziomem cholesterolu w żółtku - unikalna cecha uwarunkowana genetycznie.

Cała rodzina w komplecie
Cała rodzina w komplecie

Nasze Dexterki

Pierwsze zapiski o tej najmniejszej rasie europejskiego bydła datuje się na 1776 rok.

Nasze konie

Pierwsze konie które zamieszakały na farmie to ,,emeryci'' pracujący wcześniej przy zajęciach hipoterapii na sopockim hipodromie. Mając problemy zdrowotne nie mogły stać w stajni (chroniczny kaszel). Dziś dzięki nieustannemu  przebywaniu na świeżym powietrzu czują się znacznie lepiej i od czasu do czasu możemy z nich korzystać zarówno pod siodłem jak i w bryczce oraz przy drobnych pracach polowych.